Ahşap Boyama Fırça Çeşitleri

Bu yazımızda ahşap boyama yaparken kullanabileceğiniz rulo ve normal fırçalardan bahsedeceğiz.

Ahşap boya fırçaları çok farklı çeşitte olmakla birlikte temel olarak düz zemin fırçası ya da rulo fırça olarak ikiye ayırabiliriz. Düz zemin fırçalarında ipek ve sentetik kıl uçlu fırça çeşitleri bulunurken, rulo fırçalarda ise saten, kadife ve sünger uçlu modeller bulunmaktadır.

Saten rulo fırçalar, sadece boyama yaparken kullanabileceğiniz bir rulo çeşididir. Sünger rulo hem vernik hem de boyama yaparken kullanabileceğimiz bir fırça çeşididir. Kadife rulo ise sadece vernik uygulamalarında kullanabileceğimiz bir rulo fırça çeşididir. Düz zemin fırçalarında ise hem ipek hem de sentetik uçlu olan modeller ile boya ve vernik yapabilirsiniz.

Ruloyla boyama yaparken bastırmamanızı tavsiye ediyoruz, rulonun kendi ağırlığı ile uygulama yapmanız gerekiyor. Rulo fırça ile uygulama yapmadan önce kullanacağınız kabın içerisine boyamızı boşaltıyoruz, boşalttığımız boyayı ruloya alıp daha sonra boş bir kısımda iyice yediriyoruz. Boya kabı olarak rulo fırçalar için özel olarak geliştirilmiş boyama tavalarını kullanabilirsiniz. Ekonomik fiyata kolayca temin edebileceğimiz boya tavaları işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır.

Homojen bir şekilde dağıttığımız boyayı kullanmak istediğiniz yüzeye bastırmadan rulonun kendi ağırlığıyla uyguluyoruz. Eğer bastırırsak yüzeyde hava kabarcıklarından kaynaklı pütürler oluşabilir. Bu şekilde bir görüntü oluşursa sünger zımpara ile yüzeyde toz alır gibi ince bir şekilde düzeltme yapıp boyama işlemine devam edebilirsiniz.

Zemin fırçasıyla boyama yapmak isterseniz, boyama yaptıktan sonra eğer fırça izi oluşursa yine el ağırlığınızdan kaynaklı bu izleri gidermek için kes kullan sünger kullanabilirsiniz. Kes kullan süngerini fırçayla boyadığımız yüzeylerde boya ıslakken, kestiğiniz parçanın kendi ağırlığıyla yüzeyde düzeltmeler yapabilirsiniz.

Tüm bu boyama işlemi bittikten sonra seçtiğiniz verniklerle uygulamanızı yapıp sonlandırabilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!