Ahşap Boyama Malzemeleri Nelerdir?

Ahşap boyama, hobi ve el sanatlarıyla ilgilenen pek çokları tarafından oldukça rağbet gören bir etkinliktir. Evlerde bulunan eski mobilyalardan hobi mağazaları ve kırtasiyelerde sıklıkla bulunabilen ahşap objelere kadar birçok eşya, ahşap boyamada yaygın olarak kullanılmaktadır. Boyama ve çizim gibi aktivitelerin rahatlatıcı etkisi, günümüzde ahşap boyamayı bu denli popüler yapan unsurların başında gelmektedir.

 

Hemen her yaştan insan, gerek kurslarda gerekse de evlerinin konforunda ahşap boyama aktivitelerine zaman ayırmaktadır. Ahşap boyamanın sağladığı en büyük avantajlardan bir tanesi hiç şüphesiz düşük maliyetlerle özgün ve yaratıcı tasarımlara imza atmaktır. Birkaç çeşit boya, fırça ve zımpara ile evlerin her köşesini süsleyecek aksesuarlar ve hatta kullanışlı ürünler oluşturmak, ahşap boyama çalışmalarıyla mümkündür.

 

Ahşap boyama malzemeleri, piyasada rahatlıkla bulunan ve düşük bir bütçeyle temin edebilen temel hobi ürünleridir. Akrilik boya, yağlı boya, profesyonel fırça çeşitleri, cila/vernik ve yüzeye uygun bir zımpara ile bu eğlenceli aktivite başarıyla tamamlanabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken asıl nokta, her bir ürünü yakından tanımak ve bu ürünleri gerekli aşamalarda düzgün bir şekilde uygulamaktır.

 

Boyanabilir ahşap objeleri boyaya hazırlık amacıyla belirli işlemlere tabi tutmak da önemlidir. Örneğin ham yüzeyi zımparalamak ve boyamadan önce tozunu alarak temizlemek ilk adım olmalıdır. Öte yandan boya yapılan ortamın kirlenmemesi yahut sıçrama ve bulaşma gibi problemlerden kaçınılması için zemine eski bir çarşaf veya plastik bir örtü serilmesi de çalışmalarda rahat hareket etme imkanı tanıyacaktır.

Ahşap Boyama için Hangi Ürünlere İhtiyaç Duyulur?

Ahşap boyama etkinliği için gerekli olan birkaç temel malzemeden söz edilebilir. Bunlar boyama sürecinin başından sonuna kadar hemen her aşamada kullanılacak olan son derece mühim gereçlerdir. İçeriğimizin bu bölümünde ahşap boyama sırasında sahip olunması gereken 4 önemli ürünü sizler için detaylı bir şekilde açıklıyoruz:

Ahşap Boyası

Ahşap boyası olarak kullanılabilecek farklı niteliklerde ürünler mevcuttur. Akrilik ahşap boyası akla ilk gelen çeşitlerden bir tanesidir. Hafif, kokusuz ve hızlı kuruma özellikli bu boya, boyanabilir ahşap ürünler için sıklıkla tercih edilen bir malzemedir. Akrilik boyalar su veya tiner ile inceltilebilir ve daha akışkan bir kıvam elde edilir. Bu sayede geniş yüzeyler daha kolay bir şekilde ve az miktarda boyayla boyanabilir.

 

Akrilik boya ile ahşap boyama, başlangıç ya da ileri seviye fark etmeksizin hobi ve el sanatlarıyla uğraşan herkes tarafından pratik ve rahat bir şekilde kullanılır. Bu nedenle de oldukça sevilir ve birçok farklı marka geniş renk skalası imkanıyla akrilik boya çeşitlerini kullanıcıların beğenisine sunar.

Ahşap Boya Fırçası

Ahşap boya fırçası, boyama aktivitelerinde ihtiyaç duyacağınız en temel ürünlerden bir tanesidir. Kaliteli ve zemin için uygun şekle sahip bir fırçayla boyama yapmak, işlerinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Düz ve geniş yüzeylerde rulo fırça veya zemin fırçası ile boya yapmak doğru olacaktır. Ancak köşeler, kıvrımlar ve detaylar için yuvarlak ve ince uçlu fırçalar kullanmak daha rahat çalışmanızı sağlayacaktır.

Vernik/Cila

Vernik veya cila, ahşap boyanabilir ürünler için boyama işlemi tamamlandığında uygulanacak son adımdır. Boyanın kalıcılığını artırmak ve ahşap yüzeyi korumak amacıyla kullanılan önemli bir malzemedir. Ancak son dönemlerde üretilen vernikli mobilya boyası ürünleriyle de hem boyama hem de vernik atma işlemi tek adımda halledilebilmektedir.

Zımpara

Ahşap yüzeylerin boyaya hazırlanmadan önce pürüzsüzleştirilmesi amacıyla zımpara malzemesinden yararlanılır. Yüzeyin düz ve sağlıklı bir doku kazanması da zımparayla sağlanacaktır. Kağıt zımpara veya sünger zımpara ile bu işlem rahatlıkla gerçekleştirilebilir.

Ahşap Boyası Çeşitleri Uygun Fiyatlarla Hobi Dünya’da!

Ahşap boyama boyaları, fırçalar ve diğer tüm ürünler kalite ve uygun fiyatların bir araya geldiği Hobi Dünya’da sizleri bekliyor. Ahşap boyası fiyatları araştırmasında bundan sonra ilk adresiniz hobidunya.com!

 

Email adresiniz gizli tutulur!