Ahşap Boyama Hangi Boyalar ile Yapılır?

Ahşap boyama, son dönemlerin oldukça rağbet gören “kendin yap” aktivitelerinden birisidir. Ahşap boyama aktiviteleri, gerek eski ahşap mobilyalara modern ve estetik bir görünüm kazandırmak gerekse de hazır olarak satılan ahşap hobi aksesuarlarıyla evin atmosferini değiştirmek amacıyla sıklıkla gerçekleştirilmektedir.

 

Hayal gücünün sınır tanımadığı alanlardan biri olan boyama çalışmaları, evleri mini bir atölyeye çevirerek yapılabilen en keyifli hobilerin başında gelmektedir. Üstelik az malzeme ve düşük bir bütçeyle yapılan bu çalışmalar, evlere profesyonel bir iç mimar eli dokunmuşçasına özgün ve yaratıcı bir hava katmaktadır.

 

Ahşap boyama çalışmalarının bir avantajı da giderek popüler olan “vintage” akımının kendini gösterebildiği alanlardan biri olmasıdır. Sıfırdan alınan eşyalarla maliyetli bir dekorasyon çalışması yapmaktansa bir miktar boya, birkaç fırça ve belki zımparayla eski fakat kaliteli ahşap eşyaları yeniden tasarlamak ve bunlara istenilen vintage görünümünü kazandırmak mümkündür.

 

Ahşap boyama malzemeleri son derece uygun ve hesaplı olduğundan bütçeyi zorlamadan etkili bir dekorasyon çalışması yapmak da yine bu hobinin yaygınlaşmasında büyük bir etkendir. Boyama gibi sanatsal aktivitelere ilgi duyan pek çok insan, ahşap boyama ile kendi zevki ve bütçesi doğrultusunda, sınır tanımadan arzu ettiği stil ve renkleri var olan eşyalarında somutlaştırmaktadır.

Ahşap Hangi Boya ile Boyanır?

Ahşap boyası olarak kullanılabilecek boya türlerinde birkaç çeşit boyadan söz edilebilir. Her boya türü kendine has bir dokuya, yapıya ve özelliklere mevcuttur. Bu özellikleri bilmek ve talep edilen görünüm için uygun olup olmadığını saptamak, ahşap boyama çalışmasına geçmeden önce atılması gereken ilk adımdır.

 

Ahşap boyama boyaları arasında akrilik boya ve yağlı boya, öne çıkan ilk boya çeşitleridir. Yağlı boya oldukça köklü bir tarihe sahip olan eski bir boya türüdür. Ancak akrilik ahşap boyası nispeten daha yakın bir tarihte geliştirilmiş olup yağlı boyaya göre daha rahat kullanılabilen bir boyadır.

Akrilik ile Ahşap Boyama Nasıl Yapılır?

Akrilik ile ahşap boyama yaparken bu ürünü detaylı bir şekilde analiz etmek önemlidir. Örneğin akriliğin hızlı kuruma özelliğini bilerek ona göre bir çalışma gerçekleştirmek, boyadan maksimum verim almak noktasında gereklidir. Öte yandan tam olarak kurumadan önce su ve sabun ile temizlenebilir olması önemli bir avantajdır. Ayrıca akrilik boyayı su veya tiner yardımıyla seyrelterek daha ince kıvamlı bir boya elde etmek ve sürülebilirliğini artırmak da mümkündür.

 

Akrilik boyanın bir diğer özelliği ise yağlı boyaya nazaran kokusuz ve hava alan bir boya olmasıdır. Bu nedenle de yaygın olarak tercih edilmektedir. Yalnızca ahşap değil cam, seramik, plastik, metal veya tuval gibi pek çok yüzeyde akrilik boya rahatlıkla kullanılabilir. Üstelik mat veya parlak formda akrilik boya bulmak son derece kolaydır.

 

Akrilik boya uygulamasına geçmeden önce ahşap yüzeyi temizlemek, tozdan arındırmak ve varsa boşlukları ahşap macunu ile doldurmak mühimdir. Ardından akrilik boyanın ürün özelliklerine göre zımpara ve vernik işlemleri uygulanabilir. Bu noktada hangi markanın nasıl bir ürün geliştirdiğine dikkat etmek de önem arz eder.

Boyanabilir Ahşap Ürünler

Boyanabilir ahşap ürünler araştırmasında piyasada geniş yelpazede ürün seçeneğiyle karşılaşılabilir. Bu durum elbette ki boyama konusunda kendini geliştirmek isteyen ve ev dekorasyonundan keyif alan insanlar için oldukça avantajlıdır. Duvara asılabilecek ahşap aksesuarlardan konsol üzeri maketlere, evdeki ahşap masa sandalyelerden koltuk kenarlarına aklınıza gelebilecek her eşya üzerinde ahşap boyama çalışması yapılabilir.

 

Boyanabilir ahşap nasıl olur gibi soruların yanıtı ise ahşap malzemenin dokusu ile ilgilidir. Ham durumda, vernik veya cila görmemiş yüzeylerde boyama işlemi birkaç hazırlık aşamasının ardından rahatlıkla yapılabilir. Ancak öncesinde yağlı boya gibi malzemeler kullanılmışsa, yüzey yeni bir boyayı kabul etmeyeceğinden mevcut boyanın kazınması gerekebilir.

Ahşap Boyama için Gerekli Olan En Kaliteli Boyalar Hobi Dünya’da!

Ahşap boyama aktivitelerinde kullanabileceğiniz kaliteli ve uygun fiyatlı akrilik boya çeşitleri Hobi Dünya’da sizleri bekliyor! Ahşap boyası fiyatları ne kadar diye yorulmadan hemen hobidunya.com’a gelin, tarzınızı yansıtacak olan en zevkli boyalar hızlı teslimat avantajı ile adresinize gelsin!

Email adresiniz gizli tutulur!