Mobilya Boyama Malzemeleri Nelerdir?

Mobilya boyama, günümüzde hobi ve ev dekorasyonunda yeniliğe gitmek amacıyla yapılan çalışmaların başında geliyor. Böylelikle birkaç temel malzeme ve ufak fakat etkili dokunuşlarla var olan eşyalar ve aksesuarlar eskisinden daha modern ve özgün bir görünüme kavuşturuluyor. Öte yandan büyük bütçeler ayırarak evi baştan aşağı değiştirmek yerine düşük bir maliyetle evin havası önemli ölçüde değişmiş oluyor.

Ahşap mobilya boyama için tercih edilebilecek geniş yelpazede ürün seçenekleri de kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Akrilik boya çeşitleri, mat veya parlak vernik, yaprak varak ve daha pek çok ürün ile mobilyalarda arzu edilen görünüm elde ediliyor. Bu sayede pek çok insan kendi stilini ve tarzını başarılı bir şekilde yansıtma fırsatına da sahip oluyor.

Koltuk kenarları, sehpa, konsol, şifonyer, mutfak dolabı, banyo dolabı ve yemek masası gibi ev dekorasyonunun temel parçaları, mobilya boyama aktivitelerinde kullanılan eşyaların arasında yer alıyor. Gerek vintage ya da diğer bir deyişle nostaljik bir hava yaratmak gerekse de şık ve modern bir atmosfer oluşturmak noktasında onlarca çeşit boya, fırça ve zımpara gibi temel malzemeler önemli bir rol oynuyor diyebiliriz.

Peki Mobilya Boyamak için Hangi Malzemeler Gereklidir?

Mobilya boyama malzemeleri nelerdir ve bu ürünler nasıl kullanılır sorularının yanıtını bilmek, boyama işleminin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi ve tasarımdan istenen sonucun alınması açısından oldukça mühimdir. Doğru ürünlerin uygun sıralamayla kullanılması ile de hayal edilen mobilya renklerine ve dokusuna kavuşmak mümkün olacaktır.

 

Dilerseniz mobilya boyama aktivitesi için gerekli olan ürünleri yakından inceleyerek bu çalışmayı başarılı bir şekilde tamamlamak için ilk adımı atalım:

Mobilya Boyası

Mobilya boyası olarak tercih edilebilecek pek çok boya türü bulunmaktadır. Akrilik boya, yağlı boya ve su bazlı boya çeşitleri, ahşap boyama işleminde tercih edilen başlıca boyalardır. Bu ürünler birbirinden farklı niteliklere sahiptir. Örneğin yağlıboya ağır bir koku ve yavaş kuruma özelliğiyle bilinir. Fakat akrilik boya nispeten kokusuzdur ve çok daha hızlı kuruyarak işin daha çabuk tamamlanmasına katkıda bulunur.

 

Ayrıca simli/sedefli, parlak veya mat görünümlere sahip boyalarla da değişik ve ilgi çekici tasarımlar oluşturulabilir. Bu noktada en önemli unsur, nasıl bir hava ve görünüm tercih edildiğini belirlemektir. Ardından boyama işlemine geçilebilir.

 

Ahşap boyama aktivitelerinde çalışmalara hız kazandıracak bir diğer ürün ise vernikli mobilya boyası olacaktır. Vernikli boya, normal boya işleminin ardından uygulanması gereken vernik atma adımını ortadan kaldırarak tek seferde iki işin halledilmesini sağlar. Böylelikle zamandan ve emekten tasarruf etmek mümkün olur.

Mobilya Boyama Fırçası

Mobilya boyama fırçası, mobilya boyama noktasında ihtiyaç duyacağınız en temel ürünlerden bir tanesidir. Kaliteli ve zemin için uygun şekle sahip bir fırçayla boyama yapmak, işlerinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Düz ve geniş yüzeylerde rulo fırça veya zemin fırçası ile boya yapmak doğru olacaktır. Ancak köşeler, kıvrımlar ve detaylar için yuvarlak ve ince uçlu fırçalar kullanmak daha rahat çalışmanızı sağlayacaktır.

Zımpara

Ahşap yüzeylerin boyaya hazırlanmadan önce pürüzsüzleştirilmesi amacıyla zımpara malzemesinden yararlanılır. Yüzeyin düz ve sağlıklı bir doku kazanması da zımparayla sağlanacaktır. Kağıt zımpara veya sünger zımpara ile bu işlem rahatlıkla gerçekleştirilebilir.

Mobilya Boyama Çalışmaları için Aradığınız Her Şey Hobi Dünya’da!

Mobilya boyama gibi hobi aktivitelerinde kullanacağınız Cadence, Art Deco veya Rich mobilya boyası çeşitleri uygun fiyatlarla hobidunya.com’da! İsterseniz Rich Selfy Decor ürününü kullanarak da mobilyalarınıza özgün ve sıradışı bir hava katabilirsiniz.

 

Ahşap boyası, boya fırçası, zımpara ve vernik gibi tüm ihtiyaçlarınız için hemen hobidunya.com adresine gelin, sanata dair aradığınız ne varsa hızlı teslimat avantajıyla adresinize gelsin!

 

Email adresiniz gizli tutulur!