Kanaviçe Kolye Nasıl Yapılır

Kullanılan Malzemeler:

Yapılışı:

Kanaviçe eskiden beri büyükannelerimizin örtü, yastık kılıfı, havlu kenarlarına işleyerek yapmış olduğu bir çalışmadır. Ancak günümüzde de kanaviçe oldukça fazla kullanım alanlarında görülmeye başladı.

Takı ve aksesuarlarda da sıklıkla karşımıza çıkan bu çalışmayı simdi sizler için anlatacağım. Malzemeler hazır ise başlayalım.

Öncelikle 15*15 cm etamin kumaşımız için işleyeceğimiz modelin şablonunu seçelim. Ben örnek olarak pati deseni  tercih ettim. Kumaşı ortalayarak, sırasıyla mor, mavi, yeşil, sarı, turuncu, kırmızı en sonunda da siyah ip ile işlemeyi tamamlayabilirsiniz. Siyah renk, modeli daha belirgin hale getiriyor.

İşlemenizi tamamladıktan sonraki aşama takı aparatınız ile gönderilen takı bisküvisine işlediğiniz kumaşı dikmek olacaktır. Takı bisküvisi alçı yada plastik maddeden olabilir. Her iki durumda da fark etmeyecektir.

Kumaşınızı takı bisküvisinin üzerine koyup modeli ortalayın. Kenarında 1 cm kalacak şekilde kumaşınızın fazla olan kumaşını kesin.  Etamin iğnenize tek katlı olarak ipi geçirin. Takı bisküvisini üzerindeki kumaşa dikebilmek için, önce iki kenarı bisküvisinin arkasına kapatın. Dikmeye başlayın.

Sıkı şekilde gergin dikmeniz kumaşın bisküvi üzerinde gergin durmasını sağlayacaktır.

Dikiş işlemi bittikten sonra, aparatınıza silikon tabanca ile bir parça silikon sıkın ve takı bisküvinizi elinizde bir süre bastırarak yapıştırın. Silikon ve silikon tabancanız yok ise kumaş yapıştırıcısı ile de yapabilirsiniz.

Aparatınız tamamen kuruduktan sonra zincir ve klipsi geçirerek kolyenizi takılabilir hale getirebilirsiniz.

Kanavice Kolye Kanavice Kolye 1

Son derece basit, oldukça zevkli bu işlemi hem kendiniz hem sevdiklerinize hediye etmek için kullanabilirsiniz.

Yazan: Ülkü Zeynep SAVAŞ – İstanbul

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!