Hapishane İşi Bohem Bileklik Yapımı

Merhabalar bu yazımda size ‘Hapishane İşi Bileklik’ veya bir diğer adı ‘Bohem Bileklik’ yapımını anlatacağım.

Öncelikle malzeme seçimiyle başlayalım

  1. Tığ (seçilen ipe uygun incelikte ben 22 no tercih ettim)
  2. Boncuk iğnesi (özellikle kum boncuk kullanacaksanız bu iğneyi tercih edin)
  3. 50-60 mm dantel ipi ya da naylon ip (olabildiğince ince)
  4. Boncuk (kum boncuk ile yaparsanız daha düzenli ve ince bir bileklik veya kolye edersiniz)
  5. Makas

Örmeye başlamadan önce boncukları ipe diziyoruz. Boncukları ipe hangi sırayla dizdiğimiz ve kaç sayıda ördüğümüze göre bileklikte o şekil çıkıyor.

Çiçekli bir model yapmak için boncukları ;

9 tane beyaz-2 tane mavi-2 tane beyaz-2 tane mavi-2 tane beyaz-1 tane mavi-1 tane sarı-1 tane mavi-1 tane beyaz-1 tane mavi-1 tane sarı-1 tane mavi-2 tane beyaz-2 tane mavi-2 tane beyaz-2 tane mavi

olacak şekilde dizdim. Bunu sürekli tekrar ederek dizmeniz gerekiyor.

Örmeye başlarken zincir çekiyoruz. Ben 8li model için 12 zincir çekiyorum. Zincirin büyüklüğü içine boncukları işlememi kolaylaştırıyor. Daha sonra 1 boncuğu örüp halkanın içine batıyorum çıkan ikili zincirin içinden geçiyorum ve boncuğumu halkaya hapsediyorum. Daha sonra toplamda 8 boncuk için bunu yapıyorum ve ilk 8 li tamamlanmış oluyor. İkinci turda boncuğu çekip sonrasında boncuğun yanına denk gelmesini sağlıyorum. Çiçek oluşması için ilk 2 mavi ikinci turda 1 mavi 1 sarı 1 mavi olması gerekiyor ve böylece çiçeğimizin yaprakları mavi ortası sarı olmuş oluyor. Sonraki turda 2 mavi denk gelecek şekilde örüyoruz böylece çiçeği tamamlamış oluyoruz.

Hatalı boncuk dizdiğiniz zaman ipi kesip doğrusu gelecek şekilde boncukları çıkarın sonra ipe bir zincir çekip devam edin.

İdeal bir bileklik için 17-18 cm örmeniz yeterli. Ama ara ara ölçerseniz daha iyi olur. Bitirirken de ipi biraz uzun kesip çekin. Sonra bilekliğin iki ucunu birleştirip dikin.

İşte bu kadar umarım anlaşılır olmuştur.

Yazan: Merve Tokgöz – İzmir

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!