Makrome Saksılık Yapımı

Kullanılan Malzemeler:

1 adet 3~4 mm Burgulu taranabilir ip (Beyaz)
1 adet plastik halka

Yapılışı:

Makrome ipimizden 3 metre boyunda 8 tane ip kesiyoruz. 2 tane de 40 cm boyunda ipler kesiyoruz. 40 cm kestiğimiz ipleri başlangıçta ve bitişte kullanacağız. 3 metrelik iplerimizi tam ortadan olacak şekilde ikiye katlıyoruz ve halkanın içinden geçiriyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken nokta halkanın iplerin tam katladığımız yerde olması. İplerimiz yan yana olacak şekilde durmalı. Daha sonra kestiğimiz 40 cm olan ipimizin bir tanesini alıyoruz ve başlangıç bağlamamızı yapıyoruz. Şimdi saksılığımızı yapmak için hazırız.

Makrome Saksilik 1İplerimizi ikiye katladığımız için elimizde şu anda 16 tane ip mevcut. Bunları 4’erli şekilde ön, arka, sağ ve sol olarak ayırıyoruz. Yapacağımız ilk model kare düğümler şerit bağlama. İlk başta önden başlayalım. Önden 4 tane ipi elimize alalım. 1, 2, 3, 4 olarak numaralandırdığımızı düşünelim. 1. ipi 2 ve 3. ipin üzerine koyalım ve 4. ipi 2 ve 3. ipin arkasına alıp 1. iple 2. ipin arasındaki boşluktan geçiriyoruz ve 1. iple 4. ipin uçlarından çekerek sıkılaştırıyoruz. 2. Adımı ise tam tersi olacak yani; 4. ipimizi 3 ve 2. ipin üzerine koyuyoruz ardından 1. ipimizi 2 ve 3. ipin arkasına alıp 3 ve 4. ipin arasından geçirip sıkılaştırıyoruz. Bu işlem bize düz kare elde etmemizi sağlar. Bunu bir ters bir düz olacak şekilde 14 kez tekrarlıyoruz. Sağ, sol ve arka için aynı işlemleri gerçekleştiriyoruz.

Makrome Saksilik 2

Şimdi sarmal kare düğüm yapacağız. Bunun için son düğümden 10 cm alta inip başlıyoruz. Bu işlem kare düğümle çok benzer. Kare düğümde bir düz bir ters ilerliyorduk. Bu işlemde hep düz olarak yapacağız yani; 1. ipi 2 ve 3. ipin üzerine koyuyoruz ve 4. ipi 2 ve 3. ipin arkasına alıp 1. iple 2. ipin arasındaki boşluktan geçiriyoruz ve 1. iple 4. ipin uçlarından çekerek sıkılaştırıyoruz. Bu işlemi 14 kez aynı şekilde devam ettiriyoruz. Kendiliğinden şekil alacaktır. Bütün parçalara bu işlemi yaptıktan sonra şimdi sıra saksımızı koyacağımız yeri yapmakta.

Makrome Saksilik 3

En son örgümüzden 13 cm boşluk bırakıyoruz ve ilk yaptığımız kare düğümden bir düz bir ters olacak şekilde yapıyoruz. Fakat bunu yaparken bütün parçalarımızı birbirine bağlamamız gerektiği için dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Ön parçamızı ve sağ parçamızı aldığınızı düşünün. Ön parçamızın 3 ve 4. ipini, sağ parçamızın 1 ve 2. ipini birleştireceğiz ve kare düğüm yapacağız. Bu şekilde aynı hizada bütün parçalarımıza bunu uygulayacağız. Daha sonra 6 cm boşluk bırakarak benzer işlem yapacağız. Oluşturduğumuz bir kare düğümün uzantısından gelen 3 ve 4. ipleri ve yanındaki parçanın 1 ve 2. ipleriyle birleştiriyoruz. Bu şekilde yine aynı hizada hepsini yapıyoruz.

Makrome Saksilik 4

Şimdi geldik saksılığımızı tamamlamaya. Kestiğimiz 40 cm diğer bir ipimiz vardı. Bunu ilk yaptığımız bağlama şeklinde son düğümümüzden 3 cm altına doluyoruz ve bağlıyoruz. Altında istediğiniz uzunlukta püskül bırakabilirsiniz. Saksılığımız artık hazır!

Yazan: ASYA YILDIZ  –  DENİZLİ

Email adresiniz gizli tutulur!