Kolye ipi

Takı tasarım denilince ilk akla gelen ürünlerden biri kolyelerdir. Hem erkek hem de kadınların vazgeçilmez aksesuarlarından olan kolye, sadece basit bir zincirden tutun da çeşitli aksesuarlarla süslenmiş pandora tarzlarına kadar yüzlerce farklı şekilde olabilir.

Hazır model kolyelerden ziyade kendi tasarladıkları kolyeleri kullanmak ya da sevdiklerine hediye etmek isteyenlerin aklına gelen ilk soru kolye nasıl yapılır olacaktır. Aslında bu sorunun cevabı düşündüğünüz kadar zor değil. En basitinden hazır bir kolye ipine hazır bir kolye ucu takıp basitçe istediğiniz tarzda kolyeler yapabilirsiniz.

Bu noktada ihtiyaç duyacağınız en önemli ürün kolye ipi olacaktır. Bu yazımızda kolye ipi çeşitlerini ve hangi tasarıma hangi kolye ipini kullanabileceğinizi anlatmaya çalışacağız.

Genel olarak kolye iplerini birkaç farklı başlık altında toplayabiliriz.

  • Hazır çelik kolye zincirleri

Celik Kolye Zinciri

Orijinal paslanmaz çelikten üretilen bu tür kolye zincirleri genellikle 45 cm ya da 60 cm uzunluğunda olup gümüş, altın ya da siyah renk seçenekleri bulunmaktadır. Kendinden desenli bu kolye zincirlerini herhangi bir aksesuar olmadan doğrudan kullanabilir ya da uygun kolye uçlarını takıp kullanabilirsiniz. Klipsli ve kapaması hazır olarak satıldığından hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. 2 mm den 6 mm’e kadar farklı kalınlıklarda modellerini bulabileceğiniz çelik kolye zincirlerinin en büyük avantajı uzun süre kararma yapmadan kullanılabilmesidir. Genellikle erkekler tarafından daha çok tercih edilir.

  • Metal kolye zincirleri

Metal Kolye Zinciri

Metal kolye zincirlerini de 45, 50, 60 ve 80 cm uzunluklarda hazır olarak bulabilirsiniz. Ayrıca metre olarak alıp ucuna klips takıp istediğiniz uzunlukta kendiniz de yapabilirsiniz. Metal kolye zincirlerinde önemli olan kaplama türüdür. Bazı kaplama çeşitleri ter, hava ve su ile etkileşimde hemen kararma yaparken bazı türler ise çelik gibi kararmaya karşı dayanıklı olur. Ayrıca pirinç ham maddeden üretilen zincirler de kararmaya karşı dayanıklı olur.

  • Misina kolye ipleri

Misina Kolye Ipi

Sıkça kullanılan kolye ipi çeşitlerinden biri de misina iplerdir. Esnek ve sabit misina ip çeşitleri bulunmaktadır. Esnek misinalar yaklaşık 1 mm kalınlığında, sabit misinalar ise 0,35~0,40 mm kalınlığındadır. Misina kolye ipleri genellikle boncuklu kolye yapımında kullanılır. Uçlarına kapama ve klips takarak kullanabilirsiniz.

  • Deri kolye ipleri

Deri Kolye Ipi

Deri kolye ipleri de özellikle erkek kolye yapımında kullanılan ip türlerindendir. Orijinal, süet ya da imitasyon deri kolye ipi çeşitleri bulunmaktadır. Farklı kalınlık ve desenlerde olabilen klipsli kolye ipi hazır olarak satıldığı gibi metre halinde alıp kapama ve klips takıp kendiniz de kolye yapabilirsiniz.

  • Mumlu kolye ipleri

Mumlu Kolye Ipi

Mumlu kolye ipleri, pamuk iplerin mum kaplanıp dayanıklı hale getirilmesiyle yapılır. Yaklaşık 1 mm kalınlığında olan mumlu ipler makara halinde satılmaktadır. Diğer iplere nazaran daha fazla renk seçeneğinin bulunması tercih sebebidir.

  • Paraşüt ipi

Parasut Kolye Ipi

Halk arasında kopmayan ip olarak bilinen paraşüt ipleri de kolye tasarımında kullanılan iplerdendir. Yaklaşık 0,8 mm kalınlığında olan paraşüt ipleri genellikle siyah, beyaz, mavi ve pembe gibi ana renk seçenekleri ile satılmaktadır. Dayanıklı olduğundan metal kolye aparatları ve boncuklu tasarımlarda tercih edilir.

  • Kolye Telleri

Kolye Telleri

Genelde ince bakır teller de kolye ipi olarak kullanılır. 0,4 mm kalınlıktaki bakır teller ince ve dayanıklı olduğundan pandora tarzı kolye yapmak için kullanılabilir.

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!