PUNCH (PANÇ) NAKIŞI NASIL YAPILIR?

Öncelikle punch nakışı nedir? Nasıl yapılır? Bunun için hangi malzemeler gerekli kısaca anlatmak istiyorum.

Punch, özel bir iğnesi ile sık aralıklarla deliği bulunmayan bir bez üzerine çizilen deseni işleme sanatıdır.

Ülkemizde son zamanlarda çok yaygınca işlenmektedir. Üstelik hem eğlendirici hem de stres attırıcı özelliğiyle sizler de çok seveceksiniz bu nakış türünü. Punch, bir nevi çizimleri konuşturma sanatıdır.

PUNCH NAKIŞI İÇİN GEREKEN MALZEMELER NELERDİR?

Bütün bunları tek tek de alabilirsiniz veyahut set halinde de temin edebilirsiniz. Şuan set halinde  Hobidunya.com dan %25 indirimle alabilme şansınız var. (https://www.hobidunya.com/dikis-nakis-orgu/kanavice-etamin-malzemeleri/punch-nakis-seti.html)

Şimdi de nasıl işlediğimizi anlatayım sizlere.

İlk olarak kumaşımızın üzerine belirlediğimiz deseni çiziyoruz. Ardından bezi kasnağa gergin bir şekilde geçiriyoruz buradaki önemli püf nokta kumaşın gergin olmasıdır, kesinlikle esnek olmasın.

Punch iğnemize aparatları sayesinde ipi geçirelim. İğnenizi istediğiniz cm uzunlukta ayarlayabilirsiniz. İster kasnağın yüz kısmından isterseniz de ters kısmından işleyebilirsiniz bu tamamen sizin zevkinize kalmış bir durum. İğnemizi bata çıka ve elimizi çok fazla kaldırmadan çizdiğimiz desenin üzerinden işlemeye başlayalım. En son bitiş noktasına geldiğimizde iğnemizi çekip ipi makas yardımıyla dipten keselim. Ardından ne tarafı ön kısım olarak kullanacaksak arka kısmındaki kalan ip çıkıntıların daha sonra sökülmemesi için yapıştırıcı ile yapıştıralım. Hepsi bu kadar hiç zor bir yanı yok umarım sizlere de yardımcı olabilmişimdir. O zaman nakışın değmediği hiç bir yer kalmasın diyelim sağlıcakla kalın.

Yazan: Tülay Özdemir  –  BURSA

Email adresiniz gizli tutulur!