Etamin Nakış İşleme

Birkaç malzeme ve biraz da yaratıcılık ile yapamayacağınız hiçbir şey yok!

Hobi olarak ilgilendiğiniz alanlarda klasikleşmiş çalışmaların dışına çıkabilir ve bambaşka çalışmalar hazırlayabilirsiniz. Bunlar arasında etamin de bulunuyor. Eğer etamin nedir sorusuna yanıt arıyorsanız, rotanızı kanaviçe çalışmalarına çevirebilirsiniz. Çünkü bu kumaş en çok kanaviçe çalışmalarında kullanılıyor. Son derece pratik bir şekilde kanaviçe çalışmasının yapılabilmesine olanak tanıyor olması, keten kumaştan daha fazla tercih edilmesini beraberinde getiriyor.

Bu durumda etamin nasıl yapılır düşüncesine kapılmış olabilirsiniz. Etamin üzerine renkli iplerle çarpı atılması şeklinde yapılıyor. Hatta halk arasında kanaviçe çalışmaları, çarpı işi olarak da bilinir. Çeşitli şekillerin, figürlerin kumaşa iplerle kazandırılması etamin nasıl yapılır sorusunun da yanıtı olabiliyor. Etamin aslında bir kumaş türüdür. Ancak zamanla kanaviçe çalışmalarında çok sık kullanılması, kumaş türünün çalışma ile birlikte anılmasını da beraberinde getirdi.

Etamin Kolye Modelleri Nasıl Yapılır?

Etamin çalışmaları artık sadece yastık kenarlarını süslemek için yapılmıyor. Aynı zamanda etamin kolye modelleri de hazırlanabiliyor. Yapılacak kanaviçe çalışmasını şık bir kolyeye dönüştürmeniz mümkün olabiliyor. Hem kendiniz hem de sevdikleriniz için bu şık kolyelerden siz de hazırlayabilirsiniz. Mutlaka ciddi bir el becerisine sahip olmanız gerekmiyor. Şimdi sizlere bu konuda bilgi vereceğiz ve hemen denemek isteyeceğinizden eminiz.

Etamin yani kanaviçe çalışması ile kolye hazırlamak için bazı malzemelere ihtiyacınız olacak. Ancak bu malzemeler etamin kolye modelleri arasından hangisini seçtiğinize göre değişkenlik gösterebilir. Kolye ucu olarak ahşap çerçeveler hazır bir şekilde satılıyor. Aynı zamanda bir de kolye zinciri temin etmeniz gerekir. Bununla beraber etamin kumaş ve kanaviçe iplerine de ihtiyacınız olacak.

Malzemelerinizi hazırladıysanız kanaviçe kolye modelleri arasında kısa bir gezintiye çıkın. Bu sayede nasıl bir çalışma yapacağınız konusunda ilham alabilirsiniz. Oldukça farklı modeller kolye tasarımlarında kullanılıyor ve dolayısıyla özgün çalışmalar yapmak da kolaylaşıyor. Aslında etamin kolye malzemeleri temin edildikten sonra bu malzemeleri değerlendirmek yani kolye yapmak hiç zor değil. Sizi en çok uğraştıracak olan etamin çalışmasıdır.

Bir model seçtiyseniz kolye yapımına başlayabilirsiniz. Elbette öncesinde etamin çalışmanızı tamamlamanız gerekiyor. Kolyenizin iki yüzlü olmasını istiyorsanız aynı çalışmadan iki tane yapmalısınız. Eğer iki yüzlü kolye yapmaya karar verdiyseniz iki etamin çalışmasının arasında pamuk koyabilir ve hafif kabarık bir görünüm almasını sağlayabilirsiniz. Sonrasında hazır olan metal ya da ahşap kolye ucu çerçevesine bu etamin çalışmasını yerleştirin. Kolye ucuna pens kullanarak zinciri eklemeniz, etamin kolye çalışmanızı tamamlamanız ve kolyenizi keyifle kullanmanız için yeterli olacaktır.

Bu kolyeler tek taraflı olarak da kullanılıyor. Hatta tek taraflı kolye çalışmaları için hazır kolye çerçeve uçlarının olduğunu da belirtelim. Dilediğiniz modeli kolaylıkla yapabilirsiniz. Etamin kolyeler özellikle otantik stil ile muhteşem bir uyum yakalıyor.

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!