Evde Takı Yapımı

Takı mağazalarında özgün bir tasarım aramaktan hala yorulmadınız mı?

Artık, başka hiç kimsede olmayan özgün takılarınızı kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun için evde takı yapımı hakkında biraz bilgi edinmeniz ve birkaç da malzemeye ihtiyacınız var. Hayallerinizdeki takıları hazırlayarak keyifle kullanabilir, sevdiklerinize de hediye edebilirsiniz. Ancak öncesinde takı tasarımı nasıl yapılır sorusunun yanıtını öğrenmeniz gerekiyor.

Evde takı yapmaya başlamanın en kolay yolu bilekliklerdir. Küpe ya da kolye yapmaya başlamadan önce bileklik yaparak takı tasarım modelleri çıkarmak hakkında deneyim kazanabilirsiniz. Elbette ihtiyacınız olan malzemeleri önceden temin etmeniz gerekiyor. Her kentte bu tür malzemelerin satıldığı mağazalar bulunur. Mağazaları ziyaret ederek beğendiklerinizi alın ve kolları sıvayarak takınızı hazırlamaya başlayın.

Evde Zincirli Bileklik Yapımı

Dilerseniz takı tasarım modelleri fotoğraflarına göz atarak ilham alabilirsiniz. Biz birkaç takı modelini size aktaracağız. Önce renkli ipli ve zincirli bir bileklik yapalım. Geniş halkalı bir zincire renkli iplerinizi bağlayın. Her bir renk, ayrı bir halkaya bağlanmalıdır. Ardından ipleri zinciri tam turlayacak şekilde örün. Zincirin ucuna bir klips takın. İşte takınız hazır!

Kullanmadığınız kolyeleri de basit bir işlemler bilekliğe dönüştürebilirsiniz. Ortasında delik olan taşlar ya da boncuklara saydam misina geçirerek kolyenize dolamanız, taşlı şık bir bileklik elde etmenizi sağlar. Örgü yöntemleri ve ipler de bileklik yapımında sıklıkla kullanılıyor. Bunun için renkli iplerin uçlarını birbirine bağlayarak örmeniz yeterli olur.

Evde Küpeleri Yenileme Zamanı!

Eskiyen ya da kararan takılarınızı da bambaşka bir görünüme bürüyebilirsiniz. Örneğin her kadın mutlaka bir halka küpeye sahiptir. Zamanla karardığı için kullanamadığınız halka küpeler el yapımı takılar noktasında en sevilen küpe çeşididir. Halka küpenizin üzerine az miktarda, taşmayacak şekilde yapıştırıcı sürün. Ardından seçtiğiniz renkte bir ipi, düzgün ve sıkı bir şekilde küpeye dolayın. Dilerseniz orta kısmına püskül de ekleyebilirsiniz.

Tamamen hala gücünüzü kullanarak şıklığıyla göz kamaştıran bir takı yapmanız artık çok kolay. Özellikle el yapımı kolye modelleri sizi asla zorlamayacak ve yaparken de büyük keyif alacağınız tasarımlardır. Zincir, süet ip ve klips kullanarak muhteşem bir kolye yapabilirsiniz. Süet ipi zincirin halkasından geçirin ve çapraz yöntemle dolayın. Zincirin ucuna bir klips takın. Hem modern hem de etnik kolyeleri bu yöntemle yapabilirsiniz. Süet ipler, kolye modellerinde harika bir duruş sergiliyor.

Eski Tişörtten Bileklik Yapımı

Eskiyen tişörtlerinizi de evde takı yapımı yöntemi ile şık bir bilekliğe dönüştürebilirsiniz. Önce tişörtünüzü ince ipler şeklinde kesin. Penye tişörtler kestiğinizde hemen uçlarından katlanacaktır ki zaten istediğimiz de bu, paniğe kapılmayın. Bu parçaları renkli bir bantla yapıştırın. Ardından örün ve bileğinizde istediğiniz uzunluğa erişince fazla parçayı keserek son kısmı da bu bandın içerisine alın. Tişört esnediği için kolunuza kolayca dolayabilirsiniz. Klips kullanmanıza gerek kalmaz.

Email adresiniz gizli tutulur!