Filografi Sanatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Filografi sanatı nedir?

Filografi ya da çivi sanatı, ahşap bir tabaka üzerine çivilerin bir desen oluşturacak şekilde çakılıp, çiviler arasına ip ya da tel dolayarak model oluşturma sanatıdır. Çiviler arasına tel yerine ip çekildiğinde string art sanatı olarak adlandırılır.

Filografi nasıl yapılır?

Filografi sanatı için öncelikle temel malzemelere sahip olmak gerekir. Bu malzemelere sahip olunduğunda yapılması oldukça kolay ve eğlencelidir.
Herhangi bir kurs ya da eğitim almadan ücretsiz videoları izleyerek kolayca yapmaya başlayabilirsiniz.

Filografi için gerekli malzemeler nelerdir?

Filografi Tahtası: Çivileri çakmak için öncelikle ahşap bir yüzeye ihtiyacınız vardır. Bunun için eğer elinizde varsa uygun boyutta bir ahşap parçası kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tahtanın
en az 1 cm kalınlığında olmasıdır. Eğer elinizde yoksa internet üzerinden hazır filografi tahtası satın alabilirsiniz. Alacağınız tahtanın kolay çatlamayan bir tahta olmasına dikkat etmelisiniz, kavak ağacı kullanabilirsiniz.

Filografi Tahtası

Filografi Çivisi: Tahta üzerine desen oluşturmak için kullanacağınız metal çivilerdir. Yaklaşık 2 cm uzunluğunda, çok kalın olmayan metal çivileri kullanabilirsiniz. İsteğinize göre düz ya da top başlı çiviler olabilir. Piyasada filografi çivileri altın, gümüş ve siyah renk seçenekleri ile satılmaktadır.
Yapacağınız desene uygun rengi seçebilirsiniz.

Filografi Çivisi

Çekiç: Çivileri tahtaya çakmak için uygun ağırlıkta herhangi bir çekiç kullanabilirsiniz. Ahşap saplı ve 200 gram ağırlığında olan çekiçler filografi için en uygun çekiçtir.

Filografi Teli: Çivileri çakıp desenin şablonunu ortaya çıkardıktan sonra çiviler arasına saracağınız bir tele ihtiyacınız olacaktır. Bunun için 30 ya da 40 micron kalınlığında kolay bükülebilir teller kullanmalısınız. Genelde bakır teller bu işlem için uygundur. Basit bir internet araması yaparak farklı renklerde filografi telleri bulabilirsiniz.

Filografi Telleri

Çivi Çakma Aparatı: Çivileri kolay bir şekilde çakmak ve parmaklarınıza zarar vermemeniz için piyasada mıknatıslı çivi çakma aparatları bulunmaktadır. Eğer bunlardan bir adet edinirseniz çok daha zevkli ve kolay bir şekilde işinizi yapabilirsiniz.

Çivi Çakma Aparatı

Biz ya da Tornavida: Çivilerin etrafına telleri sararken kısa saplı bir tornavida ya da biz kullanarak işinizi hızlandırabilirsiniz.

Filografi Kumaşı: Filografi yapacağınız tahtanın üzerine uygun renkli bir kumaş sararak daha hoş bir görüntü elde edebilirsiniz. Özellikle filografi tablo yapımında tahta üzerine kumaş kaplanır. Filografi kumaşı olarak esnek ve ince bir kadife kumaş kullanabilirsiniz. Kumaşı tahta üzerine gergin olacak şekilde kaplayıp arka kısmından çivi ya da zımba uygulayarak sabitleyebilirsiniz.

Filografi Kumaşı

Filografi String Art İpi: Çiviler arasına tel yerine uygun bir ip sararak da filografi yapabilirsiniz.

Filografi İpi

Filografi için hangi ip kullanılır?

Filografi sanatı için 1 mm’den daha ince olan kopmaya dayanıklı polyester ip ya da paraşüt ipi kullanabilirsiniz. Tuhafiye ya da internet sitelerinden filografi ipi ya da string art ipi adıyla bu ürünleri kolayca satın alabilirsiniz.

Tüm filografi malzemelerini bir tıkla kolayca satın almak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz: Filografi malzemeleri

Email adresiniz gizli tutulur!