Evde Mobilya Nasıl Boyanır?

Günümüzde hobi ve el sanatlarına olan ilginin artmasıyla birlikte, evlerde yapılabilecek çalışmalar da pek çok insan için merak konusu haline geldi. Özellikle de “do it yourself” yani “kendin yap” mottosunun yaygınlaşması, boyama, tasarım ve çizim gibi birçok etkinlikte insanların zevk ve stilini kendi el emeğiyle ortaya koymasına büyük ölçüde katkı sağlıyor diyebiliriz.

 

Bu anlamda en çok talep gören aktivitelerin başında ise mobilya boyama geliyor. Boyama çalışmalarının rahatlatıcı etkisi, evdeki eşyaların vintage modasına ayak uydurarak yenilenme hevesiyle birleştiğinde ise yenisinden farksız hale gelmiş özgün mobilyalar birer birer kendini gösteriyor.

 

Mobilya boyama işlemlerinin en büyük avantajı ise hiç şüphesiz düşük maliyetle ev dekorasyonunu yenileyerek yepyeni bir hava yaratmak. Birkaç kutu boya, cila, zımpara ve fırça ile arzu edilen renkler ve desenler meydana getirilerek evlere bambaşka bir görünüm kazandırılıyor. Yeterince vakit ve biraz da hayal gücü ile ahşap mobilya boyama işlemini profesyonel bir boyacı edasıyla yerine getirmek ise işten bile değil.

Mobilya Nasıl Boyanır? Birkaç Temel Adımda Mobilya Boyama

Mobilya nasıl boyanır sorusu, ev konforunda mobilyalarını yeniden tasarlamak isteyen insanların en sık araştırdığı konulardan bir tanesi diyebiliriz. Düşük bütçe ile mobilyaları baştan yaratma işleminde başarılı olmak ve istenen sonucu elde etmek için gereken adımları takip etmek son derece mühim bir detay.

 

En kaliteli boyalara ve fırçalara sahip olunduğunda dahi yanlış ve eksik uygulamalarla beklentinin çok altında kalan veya kısa ömürlü bir sonuç almak da ihtimaller arasında yer alıyor. Bu nedenle de apar topar boyama işlemine geçmeden önce mobilya yüzeyini tanıyarak ve ihtiyaçlarını belirleyerek bu doğrultuda hareket etmek önem arz ediyor. İşte evde mobilya boyama aktivitesi için takip edilmesi gereken adımlar:

 

  1. Halihazırda cilalı veya vernikli olan mobilyalarda boyama işlemine geçmeden önce zımparalama işlemi yapmak gerekir. Aksi takdirde boya tutmaz ya da kat kat boyamanın ardından tutsa bile çatlar ve kötü bir görüntü oluşur.
  2. Zımparalama adımının ardından mobilya üzerindeki toz ve kalıntılar temizlenerek astar boya işlemine geçilir. Astar uygulaması, bir sonraki adımda sürülecek boyanın daha iyi bir şekilde tutması ve boyama işlemi nihayete erdiğinde hoş bir görüntü elde edilmesi açısından önemlidir. Ayrıca astar işlemi ile mobilyanın ömrünü uzatmak da mümkündür.
  3. Artık boyama aşamasına gelindiğinde ise ahşap boyası olarak tercih ettiğiniz akrilik boya veya solvent bazlı boya ile boyama yapılır. Bu noktada yüzeyin şekline göre rulo fırça, zemin fırçası ve küçük detaylar için de ince uçlu fırçalar kullanılabilir.
  4. Son aşamada ise cila/vernik işlemi uygulanır. Bu isteğe bağlı bir adımdır ve mat veya parlak tercihine uygun olarak geliştirilmiş olan ürünlerle yapılabilir. Cila/vernik uygulamasının önemi ise boyanın kalıcılık süresini artırmasından ileri gelir. Bu işlem için bir önceki adımda uygulanan boyanın tamamen kuruması beklenir.
  5. Vernikli mobilya boyası ürünleriyle de son iki adım bir arada uygulanarak zamandan ve emekten tasarruf edilebilir.

En Kaliteli Mobilya Boyası Çeşitleri Uygun Fiyatlarla Hobi Dünya’da!

Mobilya boyası olarak kullanacağınız en kaliteli ve sağlıklı boya çeşitleri Hobi Dünya’da! Evinizin konforunda rahatlıkla kullanabileceğiniz Rich mobilya boyası seçenekleri, profesyonel fırçalar ve diğer tüm malzemeler için aradığınız adres hobidunya.com!

 

Ayrıca Rich Selfy Decor vernikli mobilya boyası çeşitleri ile de boya ve verniğe ayrı ücret ödemeden başarılı bir şekilde boyama sürecini tamamlayabilirsiniz. Siz de hemen hobidunya.com’a gelin, sanat ve hobi çalışmalarınıza dair aradığınız tüm ürünler tek tık kolaylığı ve hızlı teslimat avantajıyla adresinize gelsin!

 

Email adresiniz gizli tutulur!