Cam Boyası

Cam boyamak şimdi çok revaçta!

Camlar yeniden eski zarafetine kavuşuyor.  Vitray geri döndü!

Özellikle yaz aylarına girerken renkli detaylar kullanılmış camlar mevsimin enerjisini yansıtmak için ideal. Ancak eğer daha önce cam boyama uygulaması yapmadıysanız bu sizin için biraz zorlayıcı bir deneyim olabilir. Bu iş için kullanmanız gereken özel hazırlanmış boyalar, düzeltmelerde kullanacağınız edevatlar, sizleri kısa yoldan artistik sonuçlara ulaştıracak ipuçları mevcut. Gelin size onlardan bahsedelim!

Öncelikle yapmanız gereken alacağınız boyanın etiketini okumak! Zira cam için üretilmiş boyalar haricindekiler cam yüzey üzerinde istediğiniz sonucu vermeyecek hatta uygulanması dahi mümkün olmayacaktır.

Fırçanızı akıllıca seçmelisiniz. Sentetik fırçalar cam boyamada çok daha fazla iz bırakırken, doğal kıl fırçalar hem bir seferde daha fazla boya almanızı sağlar hem de pürüzsüz bir boyama yapmanıza yardımcı olur. Ayrıca bardak ve vazo gibi nesneler için sünger ponpon fırçalar idealdir.

Mutlaka bir desen kılavuzu kullanmalısınız. Camınızın altına yerleştireceğiniz bu kılavuz, sizi hem çizim hem de boyamada yönlendirerek kötü sürprizlere yer bırakmayacaktır. Desenin cam üzerine hata payı sıfıra yakın şekilde aktarımı sizi kusursuz vitraj çalışmasına bir adım daha yaklaştıracaktır. Zira cam üzerinde akıldan çizim yapmak oldukça zordur. Hataya yer bırakan bir materyal üzerinde çalışmadığınızı sakın unutmayın. Yapılan her hata için boyamadan çok daha fazla emek sarf ederek düzeltmeler yapmanız gerekecektir. Ayrıca kılavuz, işinizi acele etmeden uzun zamana yayarak yapmanızı da garantiler. Nerede kaldığınızı ya da neyin eksik olduğunu hızlıca fark edebilirsiniz.

Camınızı ve çalışma alanınızı mümkün olduğunca temiz tutmaya çalışın. Üzerine yapışan partiküller, boyanızın pürüzsüz yüzeyini bozup pütürlü bir görünümle sonuçlanacaktır.

Çok fazla baskı uygulamayın. Cam, kağıt ya da kumaş gibi boyayı emen bir materyal olmadığından yalnızca yumuşak dokunuşlar yeterli olacaktır.

Boyayı yoğun miktarlarda kullanın. Yine kağıt ya da tuvalin tam tersi olduğundan tekrar tekrar üstünden geçilen alanlar karmaşık ve hatalı görünecektir. Bir defada bir alanı boyamaya çalışın.

Hatalı bölgeleri pamuk çubuklar ya da kürdanlar kullanarak temizleyin. İnce uca sahip bu materyaller diğer boyalı alanlara zarar vermeden düzeltmeler yapabilmenize olanak tanır.

Boyama bantları kullanarak düz çizgiler elde edebilirsiniz. Bu şekilde taşırmadan geometrik çalışmaları kolaylıkla camınıza aktarabilirsiniz.

Boyanın kuruması için yeterince zaman tanıyın ve ardından mutlaka sabitleyin. Sabitleme işlemi için en pratik ve kolay ulaşılabilir yöntem fırındır. 180 derecede 30 dakika ısıtılan camı tamamen soğuyana kadar kıpırdatmamak gerekir. Ancak soğuduğu zaman sabitlenmiş boyanın farkını göreceksiniz.

Keyifli vitraylar!

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!