İnci ve Taş Süsleme

Merhaba bu yazımızda ahşap kutu ve sonsuzluk objeyi inci ve kristal taşlar ile süsleyeceğiz.

Kullanılan Malzemeler
Ahşap malzeme (şekli isteğe bağlı yeni deneyimler için daha ayrıntısız olmasına dikkat edin)
Silikon tabancası
Mum Silikon (ahşapın büyüklüğüne ve yapıştırılacak malzemeye göre sayısı değişiyor en az 3 tane)
Kristal sık taşlı metal yuvalı taş ( ahşapın büyüklüğüne ve yapıştıracağı yere göre metresi değişiyor en az 2 metre)
Akrilik boya ( Eğer yapacağınız şeyin ağır durmasını istiyorsanız alt fonu krem renkle yapmanız daha iyi oluyor her yere de uyum sağlıyor. Ahşabınız eğer bir kutuysa 2 renk akrilik boya tercih etmeniz güzel olur içini kırmızı boyayınca mücevher kutusu gibi olabiliyor. Bir de dış kısmına çok boncuk kullanmayacaksanız detaylar için gold ya da gümüş renkli akrilik boya tercih edebilirsiniz.)
İnce uçlu sert fırça
Sert büyük fırça
Yarım kesik inci ( alt fondaki boyayı hangi renk kullanacaksanız boncuğunuzu ona göre tercih etmenizi öneririm)
Not: Yarım incinin ve kristal taşların boyu birbirine orantılı olmalı ben en büyük kristal taşları kullandım incimde yanlış hatırlamıyorsam en büyük olandı. Taşlarınız ne kadar büyük olursa o kadar az yorulursunuz ve kolay bitiyor.

Yapım Aşaması

Ahşap malzemeyi ilk önce boyuyorum. Akrilik boyayı palete sıkıyorum ve sıktığım boyadan biraz daha az miktarda su koyup fırça yardımıyla karıştırıyorum. Benim tercihim genelde krem rengi akrilik boya oluyor tabi tercihe göre değişebilir. Kuruduktan sonra yine aynı şekilde suyu ve akrilik boya karışımıyla bir kat daha boyuyorum. Kuruduktan sonra hala ahşap rengi hafif varsa tekrar bir kat daha boyuyorum. Boyama işlemini yaparken büyük boy fırça tercih ediyorum. Eğer ahşap, bir kutuysa iç kısmını isteğime göre kırmızı mavi vs. boyuyorum. Ve iç kısımda ince küçük olan yerleri ince fırça tercihi yaparak boyuyorum. Boya kururken kristal sık taşlı metal yuvalı şeritlerin tek tek boncuklarını kesiyorum (çünkü tek tek yapıştırıyorum). Boncukları birbirinden ayırırken üzerindeki kristal taşa bastırmamaya gayret ediyorum çünkü bastırınca bazen taş içe kaçabiliyor ya da demir eğilebiliyor. Ahşabın şekline göre bana göre en kolay olan tarafından yapıştırmaya başlıyorum. Bunun için silikon tabancasını kullanıyorum. İlk silikonu küçük küçük yan yana pıt pıt sıkıyorum. Silikonu sıktığım yerin üzerine krem renkli yarım incileri diziyorum. O köşeyi bir sıra yarım boncukla kapladıktan sonra incilerin arasına silikonu sıkıp kristal sık taşlı metal yuvalı boncuklardan birer birer diziyorum ta ki yapıştırdığım her incinin arasını doldurana kadar. Sonra tekrar inci diziyorum sonra tekrar kristal sık taşlı metal yuvalı şeklinde devam ediyorum. Eğer ahşabın farklı ayrıntıları oluyorsa ya da oralara inci yerleştiremiyorsam isteğime göre farklı renkte mesela gold akrilik boyayla boyuyorum. Bazen sadece kristal taşın sığabildiği yerler oluyor oralara da kristal taş şeritlerini kesmeden direk düz olarak yapıştırıyorum. İşlemim bittikten sonra kendini toparlayıp kuruması için 1 gün bekletiyorum.

Inci Tas Susleme 1 Inci Tas Susleme 2 Inci Tas Susleme 3 Inci Tas Susleme 4 Inci Tas Susleme 5

Yazan: Nurcan Başkaya – Erzurum

Email adresiniz gizli tutulur!